top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıUzman Akademi

Hızlı Okuma Nasıl Öğrenilir?

Hızlı okumanın öğrenilmesinde uygulanmakta olan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kişinin kendi isteğine bağlı olarak katılabileceği kurslar ile hızlı okumanın kolaylıkla öğrenildiğini söyleyebiliriz. Kişinin uygulayacağı hızlı okuma egzersizlerine kadar fazla olursa o kadar hızlı bir şekilde de öğreneceğini söylemek mümkündür.


Üstelik gelişen teknoloji ile birlikte online yöntemleri kullanarak da hızlı okuma tekniklerini öğrenmek ve geliştirmek mümkün olabilmektedir. Bazı hızlı okuma teknikleri ise şunlardır:

*Kitap okurken kendi kendinize konuşmayın

Neredeyse her okuyucu iç sesi ile konuşur ya da sanki gerçekten konuşuyormuş, ağzından çıkıyormuş gibi dudaklarını oynatır. Bu durum okuyucuya kavramları hatırlaması konusunda yardımcı olabilir ama aynı zamanda hızlı okumaya engeldir. Bu alışkanlığı en aza indirmek için okurken sakız çiğneyin veya mırıldanın. Böylece iç ses için kullandığınız kasları meşgul edersiniz.

*Okuduğunuz kelimelerin üzerini kapatın

Okuduğunuz sırada gözleriniz az önceki okuduğunuz kelimelere doğru kayar. Bu alışkanlığı azaltmak için bir kağıt veya dizin kartı kullanın okuduktan hemen sonra kelimelerin üstünü kapatın. Böylelikle geriye dönüşler yapıp hızınızı azaltan engeli ortadan kaldırmış olursunuz.

270 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page