top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıUzman Akademi

Sınavlarda neden unuturuz?

Unutkanlık pek çoğumuzun yaşadığı bir sorun. Hiç düşündünüz mü? Bazı şeyleri hemen unuturken bazılarını neden ömür boyu hatırlarız? Sınavlarda en çok ihtiyacınız olan şey işlek bir hafızaya sahip olmaktır. Öğrendiğiniz bilgileri sınav sırasında hatırlamakta zorlanıyorsanız, şu önerileri dikkate almalısınız.


Ders çalışan kız

- Hafızaya iyi gelen besinleri tüketin. Omega3(balık yağları) vb.

- Zihnimizin en büyük düşmanı olan stresten uzak durun.

- Öğrendiğiniz bilgileri düzenli bir şekilde tekrarlarla gözden geçirin

- Klasik not tutma yerine Zihin Haritaları tekniği ile not tutun.

- Yeni bir konu öğrendiğinizde 5N1K (Ne? Ne Zaman? Nasıl? Kim? Neden? Nerede?) sorularını kendinize sorun. Eğer bu sorulardan birisi cevapsız kalıyorsa konuya tekrar dönün.

- Çalıştığınız bilgileri kitaptaki tanımlarıyla ezberlemeyi bırakın. Kendi cümleleriniz ile yeniden tanımlamaya çalışın. Bu sayede bilgiler akılda daha uzun süre kalacaktır.

- Sınav için önemli olduğunu düşündüğünüz notlar için küçük küçük kartlar hazırlayın. Daha sonrasında kendiniz onlar üzerinden mini testler yapın.

- Yeni öğrendiğiniz bilgileri eski bilgilerle ilişkilendirerek zihne yerleştirin. Bu yöntem bilgilerin daha uzun süre akılda kalmasını sağlayacaktır.

- Renkli kalemler ile not alırsanız hafızanızın bu bilgiyi hatırlaması daha kolay olacaktır.

- Bilgileri akılda tutmaya çalıştırırken bir kaostan ziyade belirli bir düzende oluşturmaya çalışın. Bilgileri öncelik -sonralık durumlarına göre sıralayın.

- Hiçbir zaman negatif düşünmeyin, enerjinizi kimsenin düşürmesine izin vermeyin. Ben yapacağım, ben başarabilirim gibi cümleler kurun.


87 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page