top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıUzman Akademi

Kitap Okumanın Dil Gelişimine Etkisi

Kitaplar, çocukların hayal gücünü zenginleştirir, kelime hazinesini geliştirir. Çocuklar, öğrendikleri kelimeleri kullanarak cümleler kurar ve bu şekilde duygularını ve düşüncelerini en iyi biçimde ifade ederler.


Kitap okumanın dil gelişimine etkisi

Kitap okuyarak kelime dağarcıklarını geliştirirler. Bir kitapta yer alan kahramanları tanır ve anlatılan hikayeyi hayal güçlerini de kullanarak anlamaya ve konuşarak anlatmaya çalışırlar. Çocuklara kitap okumak, anne ve baba arasındaki ilişkiyi de güçlendirir, çocuklara okuma sevgisini aşılar.


Kitaplar, çocukların sosyal becerilerini geliştirir, hayata bakış açılarını olumlu yönde etkiler. Çocuklar kitap sayesinde kendi istek ve ihtiyaçlarını da rahatça ifade etme yeteneği kazanırlar. Okul öncesi dönemde ebeveynlerle birlikte okunan resimli kitapların ebeveyn ve çocuklara konuyla ilgili tartışma fırsatı tanıdığı ve böylece çocuğun dil gelişimini geliştirdiği dile getirilmektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, erken çocukluk döneminde çocukları kitapla tanıştırma etkinliklerinin aile tarafından üzerinde durulması çocuğun dil gelişimi, duygusal gelişimi ve sosyal gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.
389 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page